środa, 20 lutego 2013



                                                         Zapraszamy do naszych usług
                              Gabinet medycyny naturalnej wschodniej oferuję następujących terapie.

* Akupunktura
* Elektroakupunktura
* Aurikuloterapia
* Bańki lecznicze (szklane , plastykowe)
* Moskoterapii
* Masaże lecznicze
* Masaże - wstrząs mózgu , rozluzniający, cały ciało , częściowy itp.

Akupunktura to z łac. Acus – igła , puncture- u(ukłucie)-technika leczenia wywodząca się ze wschodu.
Akupunktura jest starożytną chińską metodą leczenia. Polega na wkłuwanie specjalnych pełnych igieł w punkty , leżące wzdłuż przebiegu meridianów oraz dzięki manipulowaniu tymi igłami.
Tymczasem Tsendjav Enkhjargal mongolski lekarz specjalizujący się w leczeniu akupunkturą stosuje metody diagnostyczne tradycyjnej medycyny chińskiej – diagnozuje z wyglądu oczu , języka , brzmienia głosu , mowy chorego , oddechu , zapachu z ust. Tłumaczy , że metody chińskiej diagnostyki – oglądanie , badanie słuchem I węchem wypytywanie chorego I badanie dotykiem – bardzo różnią się od tych , do których jesteśmy przyzwyczajeni.
Dla lekarza pana doktora Tsendjav Enkhjargal specjalizującego się w naturalnych metodach leczenia bardzo istotna jest diagnoza z pulsu. Bo zaburzenie jego rytmu, brak równowagi pojawia się na długo przed ujawnieniem sie choroby.

Leczenie i profilaktyka przy pomocy igieł do akupunktury są dużo tańsze niż nowoczesne leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem najnowszych metod diagnostycznych medycyny i mamy tę pewność że nie szkodzą.
        Akupunktura jest najbardziej uniwersalną z metod szeroko pojętej refleksoterapii, czyli leczenia dolegliwości przy wykorzystaniu odruchów układu nerwowego, a efekt terapeutyczny osiągany jest przez oddziaływanie za pomocą cienkich metalowych igieł na określone punkty na powierzchni ludzkiego ciała. Punkty te położone są na przebiegu głównych kanałów energetycznych ,,meridianów'', oraz ich odgałęzień ,,kolaterali'' które są drogami, w których krąży energia ,,Qi''. Kanały te łączą narządy z nimi i są związane z powierzchnią ciała poprzez punkty biologicznie aktywne. Wyróżnia się 12 meridianów głównych, 8 meridianów dodatkowych [cudownych], 15 kolaterali, 12 meridianów mięśniowych, 12 meridianów skórnych. Zaburzenia w każdym z wymienionych kanałów energetycznych odpowiedzialne są za konkretną patologię. Ze względu na odległość punktów od obszaru choroby dzieli się je na punkty lokalne - położone blisko zajętego narządu, punkty przyległe - leżące blisko okolicy chorego narządu i punkty dystalne - na kończynach. Lekarz medycyny naturalnej podchodzi do pacjenta holistycznie, nie skupia się na jednostce chorobowej, ale na człowieku jako całości. Schorzenia wielu narządów nie są traktowane jako oddzielne choroby, ale wskazują na pewną ,,reakcje łańcuchową'', gdzie jedna patologia jest następstwem innej.  Z tego powodu trudno jest mówić o terapii jednostek chorobowych. Akupunktura służy do redukowania stanu zapalnego [bólu ] oraz utrzymania lub przywrócenia równowagi energetycznej organizmu, będącej warunkiem jego sprawnego funkcjonowania.
Elektroakupunktura jest  modyfikacją tradycyjnego zabiegu akupunktury, przez przepuszczenie przez wkłute igły prądu elektrycznego (elektroakupunktura), bądź bezpośrednie działanie na punkty akupunkturowe prądu elektrycznego przy użyciu specjalnych stymulatorów (elektroakupunktura).
Najczęściej do tego celu używany jest prąd przemienny o natężeniu 10-500 µA i napięciu nie przekraczającym 5V.
Elektroakupunktura jest zalecana osobom, które mają niedowład ruchu, osobach po porażeniach. W zależności od potrzeb lekarz akupunktury ustala natężenie i napięcie oraz częstotliwość bodźców elektrycznych. Przeciwskazaniem do stosowania elektroakupunktury jest rozrusznik serca lub inny metalowy element znajdujący się w ciele pacjenta.
Masaż wschodni  polega na połączeniu akupresury ( uciskanie wybranych punktów na ciele ) z innymi technikami masażu. Masaż jako metoda leczenia był znany od wieków. Powstał wraz z innymi metodami medycyny tradycyjnej. Podróżnicy po Dalekim Wschodzie często pisali o wspaniałych efektach masaży wschodnich, które stosowano razem ze stawianiem baniek.
Medycyna wschodnia traktuje organizm jako całość. Współdziałanie narządów powstaje dzięki układowi nerwowemu. W związku z tym na jakiekolwiek choroby czy niedomagania nie można patrzeć tylko jako na proces lokalny. Powstanie zmian chorobowych w jednym miejscu powoduje powstawanie zmian również w odpowiadającym temu miejscu segmencie nerwowym, który go unerwia. Zmiany chorobowe powstałe w narządach wewnętrznych oddziałują poprzez układ nerwowy na mięśnie, ścięgna i skórę – na przykład choroba żołądka czy serca może powodować napięcia i bóle w odpowiadających im miejscach na plecach. Podczas masowania skóry i receptorów nerwowych powstaje impuls, który przesyła informację do kory mózgowej. Z kory mózgowej impuls biegnie do narządów i tkanek w celu ich uzdrowienia. W efekcie takiego działania przywracana jest prawidłowa funkcja miejsca zmienionego chorobowo.

Udowodniono korzystne efekty masażu w następujących przypadkach:
·         Usuwanie zastojów limfatycznych
·         Usprawnienie krążenia krwi i zwiększenie objętości krwi krążącej
·         Przyspieszenie przemiany materii
·         Zwiększenie wentylacji płucnej i dotlenienia
·         Zwiększenie diurezy
·         Zwiększenie wydalania z organizmu substancji pochodnych azotu, kwasu moczowego i soli mineralnych (chlorek sodu i fosfor nieorganiczny)
·         Pobudzenie termoreceptorów podwyższających temperaturę ciała
·         Zwiększenie ilości czerwonych krwinek i hemoglobiny w krwi obwodowej
·         Inaktywowanie kwasu mlekowego i moczowego  po intensywnych treningach
·         Poprawa pracy przewodu pokarmowego
·         Działanie uspokajające
·         Zmniejszenie lub całkowite usunięcie bólów mięśniowych
·         Zwiększenie masy i siły mięśniowej
Bańki [szklane lub gumowe] - leczenie podciśnieniem jest starą metodą stosowaną w chorobach górnych dróg oddechowych i zespołach bólowych kręgosłupa. Terapia ta ma na celu ułatwić swobodne krążenie energii Qi, rozproszenie czynników patologicznych takich jak wilgoć i zimno, zmniejszenie obrzęków i bólu. Podciśnienie, które wytwarza się w bańce (przez usunięcie w niej powietrza płomieniem lub wyssaniem) wywołuje zassanie skóry i tkanek leżących wewnątrz oraz lokalne przekrwienie, obrzęk tkanek i drobne wynaczynienia.
Moksoterapia to rozwinięcie tradycyjnego zabiegu akupunktury poprzez wykorzystanie cygar z moxy. W tym pojęciu mieszczą się ogrzewanie (przyżeganie) i przypalanie punktów akupunkturowych. Za pomocą cygar z ,,moxy” wykonuje się ogrzewanie punktów z pewnej odległości. W trakcie zabiegu pacjent powinien odczuwać wrażenie przyjemnego ciepła rozchodzącego się wzdłuż meridianu. Połączeniem termo- i akupunktury jest ogrzewanie punktów na wkłutej igle.
Aurikuloterapia polega na wkłuwaniu igieł w ściśle określone miejsce na małżowinie usznej. Małżowina uszna jest najbardziej unerwioną częścią ciała. Jest bowiem zakończeniem nerwów narządów wewnętrznych znajdujących się w organizmie. Aurikuloterapię stosuje się przy leczeniu wielu chorób, zwłaszcza przy bólach migrenowych  i nerwic.
JAK LECZY AKUPUNKTURA - Analiza tysięcy badań lekarzy wykazała, że akupunktura jest skuteczna, ponieważ pobudza organizm do wydzielenia naturalnych substancji: zwalczających ból - endorfiny, działających przeciwzapalnie - kortyzon, przeciwuczuleniowo, przywracając zaburzona homeostazę układu wegetatywnego i hormonalnego, wzmacniających odporność organizmu, działających tonizująco i rozkurczowo oraz regulujących sen, nastrój, apetyt - serotonina.
      Dzisiejsza nauka udowadnia zatem, że akupunktura działa i daje efekty lecznicze, których dokładne zbadanie wymaga jeszcze wiele czasu - w akupunkturę nie trzeba wierzyć, trzeba tylko o niej wiedzieć i stosować!

Cała filozofia skuteczności akupunktury leży w sztuce doboru miejsc i ilości nakłuć, czyli w fachowości i doświadczeniu wykonawcy zabiegów - zabieg wykonany nieprofesjonalnie, choć nie powoduje skutków ubocznych dla organizmu, to robi krzywdę samej metodzie i jest pożywką dla jej przeciwników.


     Zabieg akupunktury, choć nie niesie ze sobą w zasadzie żadnego ryzyka, aby był efektywny i bezpieczny powinien być wykonany przez doświadczonego akupunkturzystę i poprzedzony wywiadem przed zabiegowym. Obecnie akupunkturę wykonuje się sterylnymi igłami jednorazowego użytku nie jest więc możliwe przeniesienie żadnej infekcji. Miejsca i ilość nakłuć to sztuka, która jest tajemnicą akupunkturzysty zależną od jego wiedzy, praktyki oraz trafnie postawionej diagnozy. Kąt oraz głębokość nakłucia zależą od budowy ciała pacjenta i lokalizacji nakłuwanego miejsca. Obracając lekko igłę, wbija się ją na głębokość 2-8 mm, bardzo szybko, aby zabieg nie był bolesny. Lekki krótki ból, uczucie rozpychania, przejściowy ucisk, podobny jak przy podawaniu zastrzyków - świadczy o właściwym trafieniu w ,,punkt'', lekkie zaczerwienienie skóry, lub mały pęcherzyk to tylko pozytywna reakcja organizmu. Czasami w miejscach nakłuć, gdy igła trafi w naczynie krwionośne mogą wystąpić znikające po paru dniach małe siniaki. Igła pozostaje w miejscu nakłucia 15-30 minut, a delikatne ruchy obrotowe wzmacniają pożądane działanie.
    Terapia akupunkturą jak każda metoda naturalna wymaga czasu, cierpliwości i współpracy pacjęta z lekarzem. Przy terapii dolegliwości ostrych stosuje się sesję około 10-15 zabiegów i jeśli zachodzi taka potrzeba, kurację powtarza się po 2-3 tygodniowej lub kilkumiesięcznej przerwie. Terapia dolegliwości przewlekłych polega na stosowaniu sesji 10 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych do uzyskania zadowalających efektów i potem dobrze jest powtórzyć, co kilka miesięcy.
      Ustalenie czasu trwania terapii jest trudne i indywidualne - zależy od rodzaju schorzenia, od długości jego trwania, od
wrażliwości organizmu na akupunkturę i współpracy pacjenta z lekarzem. Wielu ludzi czuje poprawę stanu zdrowia natychmiast lub po pierwszych 2-3 zabiegach. Inni, w szczególności ci z poważnymi i chronicznymi schorzeniami, muszą czekać tygodnie lub nawet miesiące na znaczną poprawę. Jeśli nie odczuwa się spektakularnej poprawy, nie oznacza to, ze akupunktura nie działa. Niejednokrotnie zmiany zachodzą wolno i są niezauważalne dla pacjentów, w tym czasie postęp terapii jest monitorowany na podstawie szczegółowego wywiadu oraz zmian w wyglądzie języka, w odczuciu pulsu i zmianach w wynikach badań analitycznych.

     Istnieje indywidualna wrażliwość na akupunkturę, niektórzy reagują szybciej inni wolniej, u jednych występują burzliwe reakcje i gwałtowna poprawa, u innych proces zdrowienia przebiega stopniowo, czasem maksymalny efekt osiąga się kilka tygodni po zakończeniu nakłuć. Najlepiej likwidować chorobę w zarodku. Zastarzałe dolegliwości leczy się trudniej - w bardzo dużym przybliżeniu można stwierdzić, że miesiąc terapii będzie przypadał na rok trwania choroby, np. dolegliwość trwająca 5-6lat wymaga terapii rozciągniętej na 4-6 miesięcy. Natomiast ostry ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, trwający kilka dni zostanie w znacznym stopniu złagodzony podczas 2-3 zabiegów, ale przyczyna predysponująca do występowania tej dolegliwości będzie musiała być leczona znacznie dłużej. Pacjenci młodsi zwykle szybciej wracają do zdrowia, choć można uzyskać poprawę wśród osób po osiemdziesiątce. U osób szczególnie starszych lub mocno schorowanych proces ten przebiega wolniej i czasami udaje się uzyskać tylko częściową poprawę, a przynajmniej ustabilizować przebieg choroby, zmniejszyć cierpienia i ograniczyć ilość przyjmowanych leków farmakologicznych.
     Leczenie i profilaktyka przy pomocy igieł do akupunktury są generalnie dużo tańsze niż nowoczesne leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem najnowszych metod diagnostycznych medycyny konwencjonalnej, skutki uboczne nakłuć są minimalne - głównie znikające po paru dniach siniaki, gdy igła trafi w naczynie krwionośne. Stosuje się także nakłuwania profilaktyczne przy zmianach pór roku, aby nie dopuścić do rozwoju chorób.
CO LECZY AKUPUNKTURA Akupunktura posiada bardzo szeroki zakres wskazań ukierunkowanych na przyniesienie ulgi choremu - często też okazuje się nie tylko tańsza, ale również bardziej skuteczna od stosowania klasycznych terapii. Oczywiście efekt leczniczy może wystąpić w większym lub mniejszym stopniu zależnie od zaawansowania choroby jak również szeregu innych czynników. Bardzo duże znaczenie na wynik leczenia ma to, kto wykonuje zabiegi - jego indywidualne właściwości energetyczne, umiejętności dobrania właściwych punktów, oraz właściwe przeprowadzenie zabiegu.

                                 Możliwości terapeutyczne można podzielić na schorzenia, w których:
                - tylko akupunkturą można wyleczyć lub, chociaż przynieść ulgę
                - połączenie akupunktury, farmakologii i fizjoterapii daje znakomite wyniki
                - akupunktura jest metodą pomocniczą pozwalającą zmniejszyć dawki leków
                Akupunktura osiąga dobre, lub bardzo dobre wyniki i jest wskazana w leczeniu:

  Chorób dróg oddechowych:
  • zapalenie zatok przynosowych               
  • zapalenie migdałków podniebiennych 
    • przeziębienie
    • zapalenie oskrzeli
    • przeziębienie, „grypa”
    • katar, nieżyt
    • katar alergiczny (katar sienny)
    • astma oskrzelowa
    • przewlekła obturacyjna choroba płuc
    • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
     Chorób jamy ustnej:
    • angina
    • przewlekłe nawracające zapalenie gardła
    • zapalenie dziąseł             
    • bóle poekstrakcyjne zębów
     Chorób alergicznych:
    • alergiczny nieżyt nosa
    • alergie skórne
    • oddechowe
    • pokarmowe   
    •  
    Chorób dermatologicznych:
    • pokrzywka
    • atopowe zapalenie skóry
    • łojotokowe zapalenie skóry
    • łuszczycy (pomocniczo)
    • trądzik
    Chorób układu krążenia:
    • choroba wieńcowa
    • nadciśnienie tętnicze
    • niedociśnienie tętnicze
    • arytmia serce (uczucie kołatania serce, skurcze dodatkowe)    
    • niewydolność żylne (żylaki)
    • zaburzenie krążenia tętniczego kończyn dolnych (zimne nogi)
     Chorób układu pokarmowego:
    • skurcze przełyku i wpustu
    • ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka
    • nadkwaśny nieżyt żołądka
    • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
    • refluks przełykowy
    • zespół złego wchłaniania
    • zaburzenie łaknienia
    • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
    • przewlekłe zapalenie trzustki
    • choroba Crohna
    • zespół jelita nadwrażliwego
    • hemoroidy
    • biegunki
    • zaparcia            

    Chorób wątroby i woreczka żółciowego:
    • przewlekłe zapalenie wątroby po WZW
    • stłuszczenie wątroby  
    • refluks żółciowy
     Chorób neurologicznych:
    •  migrena
    • bóle głowy
    • rwa kulszowa
    • neuralgia nerwu trójdzielnego
    • neuralgia międzyżebrowa
    • nerwobóle różnego pochodzenia
    • zespół bolesnego barku
    • porażenie obwodowe nerwu twarzowego (krótko po wystąpieniu)
    • niedowłady po udarach mózgu
    • neuropatie obwodowe
    • neurologiczne zaburzenia czynności pęcherza moczowego
    • moczenie nocne   Chorób układu    kostno-stawowego:    
    • choroby i bóle napięciowe kręgosłupa
    • bóle ścięgnowo-mięśniowe
    • kręcz karku, bóle karu i szyi
    • łokieć tenisisty
    • reumatoidalne zapalenie stawów
    • artretyzm (zwyrodnieniowe zapalenie stawów)             
    • ostrogi piętowe
    • osteoporoza (ubytek masy kostnej)
     Chorób psychosomatycznych:
    • nerwice
    • depresje
    • bezsenność
    • stany lękowe
    • przewlekłe zmęczenie
    • apatia (uczucia brak energii)
     Chorób kobiecych:
    • zaburzenia miesiączkowania
    • bolesne miesiączki, zespól napięcia przedmiesiączkowego
    • torbielowatość jajnika
    • objawy zespołu klimakterycznego        
    • przewlekłe stany zapalne narządu rodnego (PID)
    • endometrioza
    (leczenie wspomagające)                           

    • wspomagająco w porodzie przedwczesnym
    • wymioty ciężarnych
    • brak pokarmu po porodzie    
    • bezpłodność                                                    Choroby układu moczowo-płciowego:
    • nawracające zapalenie dróg moczowych i narządów rodnych
    • nietrzymanie moczu (początkowa faza)
    • przewlekłe stany zapalne pęcherza 
      • przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek
      • kamica nerkowa
      • przerost gruczołu krokowego (początkowa faza)
      Zaburzeń czynnościowych:
      • układu sercowo-naczyniowego (choroba nadciśnieniowa I i II stopnia, skurcz naczyniowy)
      • nerwic wegetatywnych z zaburzeniami czynnościowymi
      • nerwic histerycznych
      • napadowych ból głowy pochodzenia naczyniowego

            Medycyny sportowej:
      • urazy sportowe (naderwanie mięśni i ścięgien, nadwichnięcia stawów, dystorsje)
      • trema przedstaw


      Przestrzeganie reguł zachowania się podczas leczenia    
      Ÿ  Zakaz spożywanie  alkoholu
      Ÿ  Nie przemęczać się - nie ograniczyć posiłek
      Ÿ  Unikać wychłodzenia organizmu - ubierać się ciepło, korzystając z ciepłej bielizny
      Ÿ  Mycie i kąpiel tylko w ciepłej wodzie
      Ÿ  Przy masażu i akupunkturze chodzić w ciepłych rajstopach i skarpetach
      Ÿ  Przy leczeniu układu trawiennego ( żołądek, wątroba, nerki itp. ) - nie używać ostrych przypraw i smażone produkty itp.
      Ÿ  W czasie akupunktury nie może być pusty żołądek.

       

      Dojazd do gabinetu :  zapisy telefoniczne !   
      00-086 WARSZAWA  ul. Bielańska 9 lok 8     Tel : 22-827 49 17 ,   
      Tel kom: 603 850 750             Aktualne pracuję;             Poniedziałek, środa, czwartek 10:00 – 17:00  

      SOKOŁÓW PODLASKI  ul.Ząbkowska 17 d.    tel kom: 603 850 750
      Aktualne pracuję;  wtorek 12:30-16:30,  piątek  13:00 – 17:00,         sobota 09:00 – 14:00
                  
            
              Gabinet znajduję się w  SIEDLCE
            "Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach”
             ul. Poniatowskiego 26     tel kom: 601 234 584
      Aktualne pracuję;  wtorek 13:00-16:00, piątek 13:00 – 18:00,
      sobota 09:00 – 13:00


      ŁOWICZ  99-400  ul. Zduńska 26 tel kom:601 234 584
      Aktualne pracuję; Poniedziałek, środa, czwartek 10:00 – 16:00